14°

București

ULTIMA ORA

Două zile de spectacol marca Champions League

Ultimele patru optimi de finală din Liga Campionilor se joacă marţi şi miercuri. Dacă pentru Manchester City şi Barcelona problema calificării este ca şi rezolvată, Atletico Madrid, PSV, Juventus şi Bayern vor lupta din greu pentru a prinde unul dintre ultimele două bilete către sferturile competiţiei.

Cel mai interesant meci de mâine seară (n.r. marţi) este Atletico Madrid – PSV. Cele două formaţii au încheiat partida din tur la egalitate, 0-0. Deşi madrilenii sunt favoriţi, PSV Eindhoven este capabilă de a produce oricând o surpriză. De la întâlnirea tur, Atletico Madrid a avut o evoluţie excelentă, înregistrând patru victorii în tot atâtea meciuri. În ultima etapă, elevii lui Diego Simeone s-au impus, acasă, cu scorul de 3-0 în faţa celor de la Deportivo La Coruna, ocupanţii locului 13 în Primera Division. Marcatorul primului gol al partidei, mijlocaşul Saul Niguez, a declarat, după victorie, că moralul echipei este foarte ridicat şi că este sigur de calificarea în sferturile Ligii. “Echipa a jucat excelent şi am obţinut un rezultat bun. A fost unul dintre cele mai reuşite meciuri ale noastre”, a declarat Niguez.

Statisticile nu ţin cu PSV

Olandezii merg în Spania în căutarea primei victorii pe teren iberic. Din cele 12 meciuri disputate până acum în Spania, campionii Olandei nu au obţinut decât egaluri şi înfrângeri, una dintre acestea chiar pe terenul celor de la Atletico Madrid. În precedenta dublă, din sezonul 2008-2009 al Ligii Campionilor, madrilenii s-au impus atât acasă, 2-1, cât şi în deplasare, 3-0. Totodată, pentru PSV urmează două partide grele şi în campionat. În weekend, ocupanta primului loc din Eredivisie joacă acasă cu Ajax, care se află la doar un punct în spate, iar după aceea va face deplasarea acasă la AZ Alkmaar, echipă aflată pe locul 3. Mai mult, în ultima etapă, elevii lui Philip Cocu au terminat la egalitate, 1-1, cu Hereenveen. Mâine seară, de la PSV va lipsi atacantul Gaston Pereiro, al doilea marcator al olandezilor, care a fost eliminat în partida tur.

Retur uşor pentru City

Pentru Manchester City, care joacă tot mâine seară (n.r.- marţi), acasă, cu Dinamo Kiev, problema calificării este aproape rezolvată. “Cetăţenii” au un avantaj considerabil după victoria cu scorul de 3-1 din prima manşă. Echipa lui Manuel Pellegrini a înregistat, în weekend, un egal dezamăgitor pe terenul lui Norwich şi are şanse minime la câştigarea campionatului. Cu nouă etape înainte de final, “cetăţenii” sunt pe locul 4, la nouă puncte în spatele liderului Leicester. Mijlocaşul Fernandinho a declarat, după partida cu Norwich, că Liga Campionilor rămâne singura şansă de a mai obţine un trofeu în acest sezon. “Să vedem ce va fi în meciurile viitoare, dar e greu când pierzi puncte în astfel de partide. Mai avem nouă etape şi, chiar dacă nu mai sunt şanse la titlu, trebuie să luptăm pentru a termina în primele patru”, a declarat Fernandinho. Deoarece calificarea este aproape sigură, cel mai probabil, Pellegrini va dori să îşi odihnească unii jucători, mai ales că în weekend este programat derby-ul oraşului Manchester.

Avantaj minim pentru Bayern

Miercuri, spectacolul este asigurat de Bayern München şi de Juventus Torino. Partida tur, desfăşurată în Italia, s-a încheiat la egalitate. După ce Bayern a condus cu 2-0, Juventus a reuşit o revenire senzaţională, tabela arătând 2-2 la final. Această revenire le dă mari speranţe torinezilor, care speră că vor reuşi să repete performanţa de anul trecut, când au ajuns până în finala competiţiei. “Este un meci uriaș pentru noi și nu vrem să plecăm din Germania decât cu un rezultat pozitiv. Va fi un meci foarte dificil, dar vom da tot ce avem pentru a ne califica în sferturi”, a declarat mijlocaşul columbian Juan Cuadrado, care a oferit pasa de gol în victoria obţinută de Juventus, 1-0 cu Sassuolo, weekendul trecut. De cealaltă parte, bavarezii au arătat o uşoară relaxare în ultima perioadă, cu doar două victorii în ultimele patru meciuri de campionat. Dacă în anii trecuţi Bayern câştiga la pas campionatul, în acest sezon, cu opt etape înainte de final, elevii lui Pep Guardiola au un avantaj de doar cinci puncte în faţa celor de la Dortmund.

Messi crede în şansa lui Arsenal

În ultima partidă a optimilor, “tunarii” merg pe “Camp Nou” în speranţa că vor reuşi să producă marea surpriză a serii şi să întoarcă rezultatul din tur (0-2). Deşi elevii lui Luis Enrique au un avantaj confortabil şi de mai bine de un an n-au mai pierdut un meci oficial pe teren propriu, Messi consideră că Arsenal este capabilă de o surpriză. “Arsenal are jucători care pot să înscrie în orice moment. Suntem favoriţi să mergem mai departe, dar toţi jucătorii sunt conştienţi de faptul că nu suntem calificaţi”, a declarat argentinianul la ultima conferinţă de presă.

Spania, aproape de a avea trei sfertfinaliste

Primele patru echipe calificate în sferturile competiţiei au fost decise săptămâna trecută: Wolfsburg, Real Madrid, PSG şi Benfica. Astfel, Spania este foarte aproape de a avea trei formaţii în sferturi, Atletico şi Barcelona fiind mari favorite la calificare. Tragerea la sorţi pentru sferturi este programată vineri.