18°

București

ULTIMA ORA

Ponor şi Iordache, în finalele la bârnă şi sol

Gimnastele Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Olivia Cîmpian și Ioana Crișan au obținut, în această seară, calificarea în finalele la bârnă, sol și individual compus la Campionatele Europene.

Cătălina Ponor a încheiat calificările la sol şi bârnă pe poziţia a patra, asigurându-şi un loc în finală. Larisa Iordache, care are în palmares cinci titluri europene, s-a calificat în finala la bârnă de pe primul loc, însă a ratat calificarea la paralele, un a încheiat pe locul 11.

Totodată, Olivia Cîmpian și Ioana Crișan, aflate la primul concurs major de seniori din carieră au obținut calificarea în finală la individual compus de pe locurile 26 (50,481 puncte), respectiv 29 (50,199 puncte).

Campionatele Europene de gimnastică artistică se desfășoară în perioada 19-23 aprilie la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

La masculin, România are un singur gimnast calificat în finalele la sol și sărituri, Marian Drăgulescu.